niedziela, 16 czerwca
Shadow

Kto musi opłacać podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Lawirowanie w oparach absurdu jest naszym sportem narodowym (szkoda, że nie ma tej dyscypliny na Olimpiadzie), ale i to ma swoje granice.

Z reguły staram się myśleć i brać pewne sprawy „na logikę”. Czasami jednak się nie da. Dokładnie z takim przypadkiem musiałem się zmierzyć, gdy przyszło mi zapłacić podwójną składkę ZUS na ubezpieczenie zdrowotne.

Moja wrodzona zdolność do odnajdywania się w polskiej wersji Monty Pythona, niestety ma swoje granice. Powstaje dylemat. Albo:

 • Brakuje mi inteligencji
 • Nie nadaję się na przedsiębiorcę
 • Żyję w marzeniu sennym i w końcu się obudzę

Każdy z tych przypadków jest dla mnie niekorzystny. Ale do rzeczy. Wpis będzie o kraju, który bez żadnego wstydu okrada przedsiębiorców. I to dosłownie.

Co to jest podwójna składka zdrowotna?

Nie pamiętam już, który z naszych fantastycznych rządów uszczęśliwił poddanych wprowadzeniem podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. W sumie bez różnicy – efekt jest ten sam. Co miesiąc tysiące drobnych przedsiębiorców muszą oddawać do ZUS haracz w wysokości – od stycznia 2014 roku – 270 złotych i 40 groszy. Dużo. Dla mnie za dużo.

Pół biedy, gdyby podwójne oskładkowanie cokolwiek nam dawało. Nie daje. Jeśli naiwnie sądzisz, że dzięki pompowaniu swoich pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będziesz lepiej traktowany w szpitalu, przychodni, czy u dentysty – nic z tego. „Pamiętaj – mieszkasz w Polsce, mieszkasz tu, tu, tu, tu!”

Podwójna składka zdrowotna
fot. Adam Ciesielski / sxc.hu

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w teorii powinna pokrywać nasze zapotrzebowanie na usługi tzw. publicznej służby zdrowia. Podobne ubezpieczenie otrzymują osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy. Ale im – rzecz jasna – przysługuje ono za darmo. Ty, drogi przedsiębiorco – musisz płacić.

Wracając do teorii – dzięki składce masz pełne prawo do bycia przyjętym do szpitala, czy skorzystania z porady lekarza rodzinnego. To, że w praktyce masz mniejsze przywileje niż np. osoba bezdomna, czy więzień, jest tematem na osobny wpis i chyba na innym blogu.

Podwójna składka zdrowotna – kogo dotyczy?

Posłużę się moim przykładem. Prowadzę firmę, ale póki co nie mogę pozwolić sobie na rezygnację z etatu. Pracuję więc de facto na dwóch etatach (marudzisz, że masz 8-godzinny dzień pracy? Zapraszam do podróży po 18-godzinnym).

W idealnym, uczciwym świecie, za taką pracowitość powinienem zostać wynagrodzony. Tymczasem dostałem po uszach. Tuż po zarejestrowaniu działalności zostałem zmuszony do wypełnienia deklaracji opłacania składki zdrowotnej w ZUS. Zaraz, zaraz – czy mojej składki nie opłaca już pracodawca? Jasne, ale przypominam – mieszkasz w Polsce.

System nakazuje opłacanie podwójnej składki i można się tylko domyślać, dlaczego:

 • Bo państwo z zasady kradnie
 • Bo brakuje pieniędzy na leczenie bezdomnych, więźniów, niezaradnych
 • Bo skoro prowadzisz firmę, to masz za dużo pieniędzy
 • Bo tak – nie podoba się, to napisz o tym na Twitterze premiera

Na początku tego wpisu wspomniałem, że staram się myśleć. Teraz więc do Was zaapeluję – jeśli chcecie skutecznie prowadzić formalności związane z Waszym biznesem, wyłączcie myślenie. Będzie Wam tylko przeszkadzać i powodować frustrację.

Podczas wizyty w ZUS-ie zadałem Pani przyjmującej ode mnie deklarację pytania:

 1. Czy dzięki płaceniu podwójnej składki zdrowotnej będę mógł dwa razy szybciej dostać się do poradni specjalistycznej?
 2. Czy przysługuje mi dwukrotnie dłuższa lista leków refundowanych?
 3. Czy dentysta założy mi lepszą plombę?
 4. Czy pielęgniarka da zastrzyk cieńszą igłą?
 5. Czy karetka przyjedzie do mnie na podwójnym sygnale?

Jak się pewnie domyślacie, pani odburknęła „NIE” i zabiła mnie wzrokiem. Ale czy nie mam racji?

Podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacą jednak nie tylko etatowcy prowadzący własny biznes. Podobna niespodzianka czeka te osoby, które wejdą w jakąkolwiek spółkę. Dla naszego kochanego państwa nie ma bowiem znaczenia, że prowadzący firmy X i Y opłacają już składki. Tworząc spółkę XY z.o.o. muszą zrobić to ponownie. Każdy za siebie. Paranoja…

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne można wliczyć w koszty

To jedyne pocieszenie dla osób, które są w pułapce podwójnego oskładkowania. Rzeczywiście, póki co urząd skarbowy zalicza dużą część składki na ubezpieczenie zdrowotne na poczet kosztów uzyskania przychodu. Trochę to dla mnie bez sensu, no ale nie będę wybrzydzał.

Oczywiście aż tak dobrze być nie może i przedsiębiorcy przysługuje jedynie niecałych 8 procent podstawy kwoty ubezpieczenia, co przy obecnej składce wynosi dokładnie 232 złote i 85 groszy. Reszta kwoty przepada w odmętach skarbca ZUS-u i należy mieć tylko nadzieję, że trafia na konto kogoś naprawdę potrzebującego.

Podsumowując – kradzież w majestacie prawa przestaje być kradzieżą. Podwójna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest znakomitym przykładem na to, jak ciężko w Polsce prowadzi się działalność gospodarczą.

Moim zdaniem powstaje teraz pytanie nie czy, ale kiedy ZUS upomni się o opłacanie drugiej składki na ubezpieczenie społeczne? Bo że takie plany istnieją, o tym jestem przekonany.

Jeśli na blog zaglądają jacyś politycy, zaapeluję do Was. Pogadajcie z kolegami i zajmijcie się prawdziwymi problemami polskich przedsiębiorców. Walczcie z absurdami polskiego systemu podatkowego. Bo od debaty nad ideologią gender i zegarkami pewnego ministra, zleceń mi na pewno nie przybędzie.

A Wy, jakie macie zdanie? Podwójna składka na ubezpieczenie zdrowotne jest kradzieżą, czy dopuszczalną praktyką?

[author] [author_image timthumb=’on’]https://nawlasnyrachunek.pl/wp-content/uploads/2013/11/mwynarski.jpg[/author_image] [author_info]Autor jest zawodowym dziennikarzem, redaktorem i copywriterem. Żyje z pisania i mówienia, ale chętnie swoimi umiejętnościami dzieli się też pro bono. Prowadzi własną agencję tekstotwórczą, blog o budownictwie energooszczędnym, podróżuje i namiętnie uprawia ogród. Prywatnie ma żonę, córkę i fioła na ich punkcie. Udowadnia, że można to wszystko połączyć i jeszcze mieć czas na zwykłe nicnierobienie.[/author_info] [/author]

18 Comments

 • Nesti

  Witam. Mam 23 lata i planuję otworzenie własnej działalności. Na początku drobnej, by po zarobieniu trochę grosza inwestować dalej i rozkręcać się coraz bardziej. Nie mam wielu pieniędzy na start, próbowałem kilka lat temu wszystkiego, ale Państwo odpowiedziało mi że na start 18-latkowi nie dają koniec kropka (reklamowali się wszędzie jak oni nie pomagają młodym na starcie i dalej to robią a to gów** prawda). Zainteresowałem się składkami jakie należy opłacać ponieważ pracuję na pełnym etacie i opłacam ZUS + zdrowotne. Byłem wręcz pewny że jestem zwolniony z opłacania tych składek przy zakładaniu działalności, jednak ktoś mi powiedział że nie mam na co w Polsce liczyć. Dzisiaj miałem jechać do ZUS o poradę, widzę że nie mam po co tam jechać bo w internecie czytam same wpisy: ile prowadzisz działalności tyle składek musisz płacić. Tu rodzi się pytanie: kto był na tyle bezczelny by wprowadzić tę ustawę dająca w twarz na samym starcie przedsiębiorczym ludziom? Czemu zamiast wspierać potencjalnych partnerów biznesowych kładzie im się na starcie kłody pod nogi? I czemu bezczelnie reklamują się jak oni nie pomagają firmom, szczególnie tym początkującym?

  Odpowiadając na pytanie Pana Redaktora: jeśli jesteśmy zmuszeni dać komuś coś nie dostając nic w zamian, to jest to kradzież. Zwykła kradzież można zgłosić, jednak ta kradzież jest niestety legalna, pozdrawiam.

  • Michał Wynarski

   Nesti, bardzo Ci dziękuję za komentarz. Rozumiem Twoje rozżalenie, bo byłem w dokładnie takiej samej sytuacji. Podobne komentarze powinny być czytane na posiedzeniach rządu, bo to naprawdę smutne, że tak młodzi ludzie, jak Ty, już na starcie swojego zawodowego życia są sfrustrowani.

   Kto wprowadził? Nie chcę zgadywać, ale podwójne oskładkowanie obowiązuje bodajże od 2004 roku, czyli od czasów SLD. Pewności jednak nie mam.

   Pozdrawiam Cię i trzymam kciuki za powodzenie Twojego biznesu!

  • Jacek

   Mnie to samo spotkało, tyle że jestem po 30tce i że nie ma dla mnie, tylko dla młodych. Widocznie wersja zmienia się w zależności kogo trzeba olać.

 • agu

  mam ten sam kłopot…. czy jest jakiś sposób żeby to zmienić? zaskarżyć, gdzie ? może prawo europejskie ma inny pogląd na taki stan rzeczy? w każdym cywilizowanym kraju nikt na coś podobnego nie zgodziłby się!!! więc taka praktyka jest nadużyciem. Polska już nie raz przyznawała się ,że czegoś nie dopełniła, może i w tym zakresie tak jes? Proszę niech ktoś pomoże !

  • elkak

   Również jestem zdania, że to okradanie przedsiębiorczych osób w majestacie prawa. Gdzie można złożyć skargę na państwo polskie (istniejące teoretycznie – he he) w tej sprawie?

   • Michał Wynarski

    Elkak,

    Skargę z pewnością możesz złożyć do instytucji unijnych, ale chyba najskuteczniejszą formą protestu jest jednak czynny udział w wyborach i głosowanie zgodnie z własnymi przekonaniami 🙂

 • Wojtek

  Żeby obraz „przyjazności” ZUS był pełen – jeśli prowadzi się działalność gospodarczą, a oprócz tego jest się udziałowcem w spółce (np. jawnej czy komandytowej) to trzeba zapłacić składkę zdrowotną zarówno z działalności jak i ze spółki, niezależnie od tego czy udział w spółce wynosi 99% czy 1%. Czyli jeśli ktoś ma działalność i oprócz tego udziały w 5 spółkach komandytowych to co miesiąc musi zapłacić SZEŚCIOKROTNĄ składkę zdrowotną. Ktoś jest to w stanie racjonalnie wyjaśnić?

 • Michał

  Przechodzimy do kuriozalnej sytuacji dokładnie do miesiąc muszę uszczuplać zarobki z działalności o składkę zdrowotną gdy pracuję na całym etacie. Do czego to dochodzi, że trzeba pracować na etacie i drugą pensję dorabiać. W takim tempie nie dożyję emerytury więc ZUS się będzie cieszył. Panowie może warto założyć jakiś profil na FB i zacząć walczyć z powielanymi składkami zdrowotnymi. Jako przedsiębiorcy mamy pewnie małą szansę lecz gdyby odwrócić sytuację, że przecież płacę już składkę zdrowotną z działalności więc dlaczego Państwo ściąga mi ją jeszcze z mojego etatu. Cóż dziki kraj który z każdej strony tylko łupie obywateli i nie pozwala na rozwój i inwestycję tylko doi z każdej strony. Nie wiem jak bym miał płacić 1100 zł pełnego ZUSu to chyba wybrał bym szarą strefę.

 • mb

  Witam. Osobiscie mam dzialanosc i udzialy w 2 spolkac czyli place 3 skladki zdrowotne.
  Szkoda gadac wczoraj spedzilem 6 godz na sorzr w szpitalu i nie otrzymalem pomocy w ciezkim stanie silnego bolu za mostkiem.
  Nie mam juz sil na walke w tym kraju l, zlodziejski kraj kara ludzi ktorzy dla tego krau pracuja cca cos zrobic. Place prawe 1000 zl miesiecznie skladek zdrowotnych. Czy wiecie jaka opieke prywatna bym za to mial ???. Lekarze przyjezdzali by do mnie na zawolanie a tak nie mam zadnej pomocy.

  • sabio

   Mam bardzo podobną sytuację…mam 1 działalność i jest w trakcie wchodzenia do 2 spółek,więc będę płacił potrójne zdrowotne. Bylem w Zus-ie rozmawiałem pytałem o rozsądne wyjaśnienia to odesłały mnie do NFZ żeby wysłać oficjalne pismo 🙂

  • Tempiciel Głupoty

   Dziwne, że PrezydĘt Hrabia Bul Komoruski ci nie pomóg. Zajęty był chyba skakaniem po korzesłach ze swoim szogunem.

 • Tomek

  Z zainteresowaniem przeczytałem wypowiedzi poprzedników.
  Ten problem dotyczy także mnie. Proste pytanie – CO ROBIMY?!
  Jeden z przedmówców proponował profil na facebooku.
  Uważam, że jest to dobry pomysł. Pośród moich Klientów znalazłoby się najmniej kilkuset, zgodnych z tematem tego bloga.
  Sądzę, że jest szansa na pączkowanie tego tematu w ramach tego portalu.
  Proszę o konkrety, trzeba działać, zbierajmy się!
  Będzie dobrze 🙂

 • Tomasz Sałaciński

  Myślę , że najlepszym i jedynym wyjściem będzie zainteresowanie tym problemem jakiegoś Posła , może zajmie się tą sprawą . Ja również uważam tak samo jak Wy , że płacenie podwójnego zdrowotnego jest rozbojem w biały dzień . Proszę w imieniu Przedsiębiorców Panie i Panów Posłów , zróbcie coś w tej sprawie !!! .

  • emerytka pracująca

   Do tego zainteresowania potrzebna jest duza grupa ludzi lub jakis protest, bo inaczej rząd udaje ,ze nie ma tematu. Czy nie słusznie byłoby coś takiego zacząć organizowac.

 • polka

  Ze to jest kradzież w biały dzien to nie ulega wątpliwości. Jestem emerytką otrzymującą 1000 złotych emerytury i prowadzącą nadal jednosobową działalność gospodarczą. Składkę na ZUS sciągają mi z emerytury, a drugi raz wyagana jest od działalności Ponieważ wykryto u mnie guza tarczycy i natychmiast potrzebowałam pomocy zaprzestałam płacenia dodatkowej składki i wykupiłam pakiet medyczny prywatnie w Falcku. Na pomoc w Panstwowej Słuzbie zdrowia czeka się 3 lata. Pewnie dawno by mnie już nie było.Mam 73 lata i aby przeżyć muszę jeszcze pracować. Otrzymałam z ZUS decyzję do zapłaty plus zaległe odsetki. W sprawach jakiejkolwiek pomocy i ulgi odbijam się od sciany do ściany.Nikt nie jest podobno władny pomóc, gdyż kiedyś tam wpisano do Dziennika Ustaw jeden wpis, że ma tak być. Jeden człowiek dwa razy płaci8 za jedno. Kompletna bzdura i brak logiki. Podobno Pan Kociniak Kamysz złożył w sejmie projekt aby uwolnić emerytów z różnych niesłusnych haraczy i leży on w pisowskiej zamrażarca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *